Navątivte náą nový web revoka.cz

Fotogalerie
Sádrokartonové příčky

Sádrokartonové příčky
Úvodem si poloµme otázku, jaké vlastnosti od sádrokartonové příčky (stěny) očekáváme. Kromě samozřejmých poµadavků na rovnost a kvalitu povrchu musí sádrokartonová příčka zajistit odpovídající tepelnou a zvukovou izolaci mezi místnostmi, musí umoµnit pokud moµno co nejjednodu±±í vedení instalací (voda, elektro, odpady), důleµitá je i dostatečná únosnost pro nejrůzněj±í zařizovací předměty (kuchyňské linky, umývadla, poličky, obrazy atd.). Sádrokartonové příčky (např. mezibytové) navíc plní i funkci poµárních předělů (kaµdý byt je samostatný poµární úsek), takµe namístě je i poµární odolnost. Protoµe téměř kaµdý strop vykazuje vlivem předev±ím nahodilého zatíµení (tj. nábytek, lidmi atd.) vět±í či men±í průhyby, musí je příčka umoµnit (dilatace), aniµ by se po±kodila. Důleµitou a v poslední době neustále se do popředí deroucí vlastností je jednoduchost výstavby (montáµe) i demontáµe. Jistě mi dáte za pravdu, µe poslední, co si během výstavby kaµdý stavebník přeje, je je±tě někdy něco přestavovat.  Ov±em zku±enosti z posledních let ukazují, µe časem měnící se poµadavky rodiny si vyµádají i následnou adaptaci interiéru. Aby taková adaptace proběhla s co nejmen±ími stavebními úpravami, je třeba volit příčky, které díky malé hmotnosti lze umístit v kterékoliv části půdorysu, aniµ by bylo nutné příčkou zřizovat nákladný zesilující nosník. Příčka je i  architektonický prvek interiéru, přispívá k osobnosti obydlí a proto jsou jiµ dnes běµné příčky zaoblené, příčky s osvětlovacími rampami apod. V neposlední řadě potom příčka musí umoµňovat ±irokou paletu povrchových úprav od klasické malby, přes tapety, různé druhy omítek, aµ po keramický obklad. To v±e sádrokartonové příčky umoµňují.
Naopak, od µádné příčky neočekávejte schopnost nést jinou stavební konstrukci, jako například strop. Proto se v±ude dočtete, µe příčka je nenosná stavební konstrukce.
Neµ tedy začnete s volbou typu sádrokartonové příčky a její montáµí, vyjasněte si, jaké vlastnosti by hotová stěna měla mít, nebo musí mít.
Jedním z důleµitých kritérií volby typu sádrokartonové konstrukce příčky, jsou její akustické vlastnosti. Přestoµe výsledná hodnota zvukové izolace není ovlivněna pouze váµenou neprůzvučnoxtí samotné příčky, ale i okolními konstrukcemi a provedením styků, na nutnosti správné volby typu příčky to nic nemění.
Mezi místnostmi téhoµ bytu můµeme zvolit příčku z kaµdé strany oplá±těnou jednou sádrokartonovou deskou tlou±>ky 12,5 mm, jejíµ celková tlou±>ka je minimálně 125 mm (pouµijí se profily tl. 100 mm) a jejíµ dutý prostor je vyplněn izolací z 80 %, tedy o tlou±>ce izolace 80 mm. Taková příčka nám zajistí hodnoty váµené neprůzvučnosti na hranici 42 dB. I v rámci jednoho bytu je v±ak výhodné a rozumné zajistit si vy±±í úroveň akustické pohody, neµ je předepsaná minimální hodnota, zvlá±tě uváµíme-li, jaké finanční náklady a kolik starostí je spojeno s dodatečným zvy±ováním akustických vlastnosti příčky.
Velmi slu±nou úroveň soukromí mezi pokoji jednoho bytu nám zajistí sádrokartonová příčka oplá±těná z kaµdé strany dvěma vrstvami sádrokartonových desek tlou±>ky 12,5 mm, jejíµ dutina je opět vyplněna izolací z 80 %. Prostorové nároky jsou nepatrně vět±í. Celková tlou±>ka příčky je 100, 125 nebo 150 mm (podle pouµitého CW-profilu tl. 50, 75 nebo 100 mm), váµená neprůzvučnost od 47 do 52 dB. Dovolí-li vám prostorové podmínky, doporučujeme zvolit CW-profil 100 mm s celkovou tlou±>kou sádrokartonové příčky 150 mm.
Posledním typem příčky, která je z akustického hlediska významná, je tzv. mezibytová příčka ze dvou vedle sebe stojících CW-profilů a s dvojitým oplá±těním deskami tlou±>ky 12,5 mm z kaµdé strany. Opět 80 % dutiny příčky je vyplněno izolací. Tlou±>ka příčky je od 155 do 255 mm (opět podle poµitých profilů) a nabídne nám konfortních 53 - 59 dB váµené neprůzvučnosti. Tato sádrokartonová příčka je vhodná mezi byty.









©2007 | Design by Horacio